Sesja ciążowa: jak się przygotować?

Przygotowanie się do sesji zdjęciowej dotyczy obydwu stron – fotografa oraz bohaterów sesji. Poniżej przedstawiam najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi do nich. Podpowiem, co zabrać ze sobą, aby fotografie były jeszcze bardziej spersonalizowane, a także czego modele mogą się spodziewać podczas sesji. Jeśli jest to Twoja pierwsza sesja zdjęciowa w życiu – bez obaw. Zadbam o odpowiednią atmosferę i o to, by zdjęcia były wyjątkowe.

Dla kogo przeznaczona jest sesja ciążowa?

Do udziału w sesji, oprócz przyszłej mamy, zachęcam również partnera, dzieci lub bliską dla Klientki osobę. Może to być również sesja indywidualna.

Kiedy najlepiej umówić się na sesję ciążową?

Z zarezerwowaniem terminu nie czekaj do ostatniej możliwej chwili. Czasami zdarzają się wolne godziny na zdjęcia „z dnia na dzień”, jednak jeśli zależy Ci na konkretnym dniu, umów się z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Najczęściej proponowany przeze mnie termin wykonania sesji to przełom 7 i 8 miesiąca ciąży. Nie jest to jednak żadna reguła. Najważniejsze, aby przyszła mama miała dobre samopoczucie, a brzuszek był już ładnie zaokrąglony. Zdjęcia możemy wykonać również w 9 miesiącu, jednak wszystko jest kwestią indywidualną Pań.

Gdzie wykonujemy sesję zdjęciową?

Miejsce sesji ustalane jest indywidualnie z Klientem. W zależności od wybranego pakietu zdjęć, możemy wykonać ujęcia w moim studio w Kłobucku, w plenerze oraz w domu Klienta (sesja lifestyle). Na plener możemy udać się we wskazane przez Ciebie miejsce lub zaproponuję jedną z moich ulubionych lokalizacji. Najczęściej są to niezabudowane tereny zielone: las, łąka czy brzeg rzeki. Sesje w plenerze wykonujemy późnym popołudniem, kiedy słońce chyli się ku zachodowi, o tej porze wychodzą najpiękniejsze kadry. Propozycje pięknych miejsc na zdjęcia do 15 km od Kłobucka znajdziesz w linku: MIEJSCÓWKI.

(fot. Klementyna Krysiak Fotografika)

Jak ubrać się na sesję?

Stylizacja to często największe wyzwanie i zmora przyszłych modeli. Kolory, fason, faktura powinny komponować z fotografowaną osobą, a model musi dobrze czuć się w wybranej stylizacji. Istnieje możliwość wykorzystania do sesji sukienek, body oraz materiałów dostępnych w studio. Jest to jednak zależne od gustu oraz rozmiaru ubrań noszonych przez Panie. Szczegóły co do stylizacji ustalamy indywidualnie, według preferencji Klientki. Oczywiście możemy skorzystać z Twoich prywatnych strojów.

Jeśli podczas sesji oprócz przyszłej mamy uczestniczyć będą bliskie osoby, zadbajmy o spójność i dopasowane stylistycznie lub kolorystycznie stroje. Najbardziej sprawdzone zestawy stylizacji to m.in.:
– czarne koszulki i ciemne spodnie (sesje studyjne na ciemnym tle),
– białe koszule/koszulki, jeansy i trampki (sesje studyjne, plenerowe, lifestyle),
– dla Panów sprawdzi się również elegancki zestaw: biała/czarna koszula, eleganckie spodnie oraz buty (do sesji z wykorzystaniem sukni).

W przypadku wykorzystania do zdjęć strojów z prywatnej garderoby, proszę o ich wyprasowanie przed sesją. Unikajmy strojów z nadrukami, cekinami oraz dużymi zdobieniami. W przypadku sesji wykonywanej w studio, proszę o zabranie butów z czystą podeszwą.

Panie proszę o zabranie cielistej bielizny. Jeśli chciałabyś wykonać subtelne, sensualne ujęcia, rekomenduję zabranie ulubionej bielizny z ładnym wykończeniem, jak koronka czy falbanka.

W okresie zimowym lub gdy Panie nie chcą eksponować nóg, zazwyczaj zabierają cieliste rajstopy w najbardziej naturalnym i zbliżonym do kolorytu skóry odcieniu. Unikamy rajstop z lycrą, która odbija światło lamp. Przed sesją zmieniamy obuwie. Panie pięknie wyglądają w szpilkach, które natychmiast dodają pewności siebie, kobiecości i podnoszą samoocenę. Podczas sesji sprawdzą się również baleriny lub sandałki, najlepiej w delikatnym lub cielistym kolorze.

Zachęcam do przejrzenia galerii strojów dostępnych aktualnie na wyposażeniu studia –STUDYJNA GARDEROBA. Jeśli chciałabyś użyć któryś ze strojów do swoich zdjęć, poinformuj mnie o tym fakcie odpowiednio wcześniej przed sesją, abym zdążyła przygotować wybraną kreację.

Jak przygotować się do zdjęć?

Aby na zdjęciach wyglądać świeżo i promiennie pamiętaj o wyspaniu się. Wypoczęta buzia na zdjęciach wygląda promiennie, a żaden makijaż nie ukryje niewyspania czy zmęczenia. Sesja nie polega tylko i wyłącznie na fotografowaniu, ale rozmowie i bieżącej konsultacji. Pozwala to na zmniejszenie stresu „przedsesyjnego” i wpływa na rozluźnienie się atmosfery. Ustalenia przed sesją mają zagwarantować spokój, zarówno fotografowi jak i modelowi, aby sesja przebiegła tak, jak sobie to wymarzyli.

Paniom rekomenduję wykonanie makijażu z wykorzystaniem podkładu o naturalnym kolorze skóry, pudru, cieni (uniwersalne: jasne i ciemne brązy) oraz tuszu do rzęs, pomadki do ust i różu/bronzera na policzki. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności makijażowych oraz nie mamy idealnej cery, unikamy używania rozświetlaczy. Jeśli kształt oka pozwala, można nadać kreskę nad linią rzęs. Bardzo ważne jest umiejętnie i równomiernie nałożenie podkładu, nie zapominajmy o szyi. Makijaż do sesji powinien być zdecydowanie mocniejszy niż na co dzień. Proszę również o delikatne przypudrowanie twarzy Panów, aby nie świeciła się ona przy błysku lamp. Najlepiej zabrać ze sobą własny puder o odpowiednim kolorze, dzięki niemu drobne poprawki możemy wykonać na miejscu.

Fryzura powinna być przede wszystkim świeża. Najlepiej wyglądają zadbane, rozpuszczone włosy lub naturalne podpięcia. Paniom polecam, aby włosy były delikatnie podkręcone, pofalowane lub wyprostowane.

Jeśli przerażają Cię powyższe instrukcje, polecam skorzystać z usług profesjonalnej makijażystki oraz fryzjerki, z którymi współpracuję. Taką sesję umawiamy z wyprzedzeniem, ustalając termin odpowiadający każdej ze stron. Opłata za dodatkowe usługi zależna jest od oczekiwań Klientki.

Często podczas sesji zapominamy o stopach, dłoniach oraz paznokciach. Zadbaj, aby paznokcie miały taką samą długość i wyrównaną linię. U Panów, szczególnie tych którzy wykonuję pracę fizyczną zadbajmy, aby ich paznokcie i dłonie również były schludne. Dobrze jest zapamiętać, aby przed sesją unikać skarpetek z gumką, ponieważ zostawiają one niepotrzebne ślady, które długo schodzą. Przygotujmy się tak, aby tego typu śladów nie było widać na ciele. Proszę również pamiętać o depilacji oraz nawilżeniu skóry. Czasem wystarczy tylko odrobina kremu nawilżającego nałożonego na dłonie czy nogi przed wyjściem z domu na sesję.

(fot. Klementyna Krysiak Fotografika)

Co zabrać na sesję?

Dodatki na sesjach zdjęciowych mogą spersonalizować ujęcia. Dlatego mile widziane są własne maskotki, zdjęcia USG, buciki, girlandy z imionami, obrazki i wszelkie inne. Przed sesją ustalamy, jakie i ile akcesoriów zastosujemy podczas sesji. Przypominam zasadę, którą wyznaję: im mniej, tym więcej. Najważniejsi na zdjęciach jesteście Wy oraz Wasze emocje. Na sesje plenerowe polecam zabranie butelki z wodą oraz spray na komary latem, a także termosu z gorącą herbatą i dodatkowego koca podczas sesji wykonywanej zimą.

Jak wygląda przebieg sesji zdjęciowej?

Zarówno w studio, jak i w umówionym miejscu plan sesji wygląda podobnie. Po ustaleniu szczegółów telefonicznie lub przez internet, spotykamy się o umówionej godzinie w wyznaczonym miejscu. Gdy sesja odbywa się z dziećmi, na początku przeznaczamy chwilę na tzw. oswojenie się z terenem oraz fotografem. Następnie przeglądamy rzeczy, które zostały przez Państwa zabrane na sesje, czyli: ubrania, ewentualną biżuterię i akcesoria, wspólnie decydujemy, co zostanie wykorzystane.

Oczywiście zawsze występują nieprzewidziane sytuacje, które odwracają zupełnie bieg sesji, ale nad każdą sytuacją jesteśmy w stanie zapanować. Najważniejszy jest spokój, cierpliwość i dobry nastrój. W przypadku sesji z dziećmi zdarza się, że zaczynają one zaglądać do najdrobniejszego kącika studia, dlatego proszę bardzo o czuwanie nad pociechą, dla jej bezpieczeństwa.

Jak pozować podczas sesji?

Pozowanie, to słowo często spędzające sen z powiek moich Klientów. Realizując sesję zdjęciową, nie ma potrzeby trenowania póz przed lustrem. Dzięki zdobytemu doświadczeniu wiem, jak ustawić fotografowane osoby, aby na zdjęciach wyszły korzystnie. Najbardziej sprzyjającą kwestią na sesji jest upływ czasu, często na początku wszyscy są nieco spięci, jednak z każdą minutą poznajemy się bliżej i oswajamy. Wtedy swoboda pozowania przychodzi już sama. I najważniejsze – zachowując się w naturalny sposób przed obiektywem, mamy większe szanse na dobre zaprezentowanie się na zdjęciach.

Koncentracja i swoboda pracy:

Ważnym elementem pracy fotograf-Klient jest zaufanie do fotografa i jego sugestii. Pamiętaj, że wszystkim nam zależy na tym, aby efekt był jak najlepszy. Czasami moje sugestie odnośnie pozy czy mimiki mogą wydawać się dziwne, ale spokojnie, wiem co robię. Proszę, zaufaj mi!

Na sesjach minimalizujemy ilość osób na planie, by usprawnić jej realizację i wykluczyć dekoncentrację. Związane jest to także z faktem, że moje domowe studio ma swoje ramy i często nie jest w stanie pomieścić kilku dodatkowych osób. Osoby towarzyszące, nieświadomie, mogą również wywołać niepotrzebny stres poprzez „podpowiadanie” jak model/modelka mają pozować, czy się zachowywać. Od takich sugestii jestem ja, dlatego na sesjach spotykamy się tylko z fotografowanymi osobami. Jeśli jest to sesja indywidualna, możemy zaprosić bliską przyjaciółkę, która wesprze Cię w tych ważnych chwilach. Resztę bliskich należy w tym czasie wysłać na obiad, zakupy czy inne przyjemności.

(fot. Klementyna Krysiak Fotografika)

I na koniec najważniejsze!

Pamiętaj, że to nie ubiór będzie stanowił o tym, czy Wasza sesja będzie udana! O tym stanowić będą EMOCJE, na nie stawiamy! Na to, byście się uśmiechali, dobrze bawili, żebyście byli radośni. To, w co będziecie ubrani to jedynie dodatek, ważne żebyście w wybranych stylizacjach czuli się komfortowo!

Mam nadzieję, że powyższe sugestie będą przydatne oraz zaspokoją Twoją ciekawość.

Jeśli pojawią się inne pytania, proszę o kontakt:
e-mail: kontakt@krysiakfoto.pl
tel. +48 516 064 123
www.facebook.com/krysiakfoto/

Do zobaczenia na sesjach zdjęciowych!